
A Balatonkeresztúri Szent Kereszt kórus a remény szentéve alkalmából, nagyböjti időben, Szent Patrik emléknapján, március 17-én, a könnyezés évfordulóján „Könnyes a két szemed ó Szűzanyánk, véresen csordul a könnye reánk” búcsúi énekkel a lelkünkben indultunk útra Győrbe a Könnyező Szűzanya búcsúünnepére, melyre a Győri Egyházmegye lelkipásztorai és szüleik is elzarándokoltak.
Az úton imádkozva és énekelve készültünk a ránk váró lelki élményekre és a búcsúi szentmisére.
Simon Zsuzsa énekkari tag tartalmas szép ismertetőt mondott a kegykép eredetéről, a város történelméről, nevezetességeiről, Szent László hermájáról, valamint Apor Vilmos győri megyéspüspök életéről, vértanúságáról.
Megérkezve megtekintettük a Szent László Látogatóközpontban Boldog Apor Vilmos Emlékkiállítást. Megható volt ott lenni, ahol a püspök nagycsütörtökön az utolsó szentmiséjét mutatta be, látni a nagypénteken kilőtt golyók nyomait, – melyek később az életét oltották ki – valamint a véres ruhájának egy darabját. A püspök a kórházban 1945. április 02-án húsvéthétfőn visszaadta lelkét Teremtőjének.
Utunk fő állomására a Nagyboldogasszony-székesegyházban a véres könnyeit hullató Szűzanya kegyképhez mentünk, kéréseinket az oltárra helyeztük és részt vettünk a búcsúi szentmisén.
Bevonulásra felhangzott: „Búcsúra jöttünk Szép Szűz Máriához” búcsúi ének. A liturgia további részében megszólaltak a búcsú hagyományos Mária énekei is. A szentmise főcelebránsa Veres András győri megyéspüspök, ünnepi szónoka: Szocska A. Ábel Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspöke volt.
A szentmise végén a Könnyező Szűzanya-kegyoltárnál a zarándoklat résztvevőivel együtt imádkoztunk a teljes búcsú elnyeréséért. Majd a véres könnyel átitatott gyolcs ereklye előtt kértük a Szűzanya anyai közbenjárását, védelmét és oltalmát. Kegyelmekkel feltöltődve köszöntünk el a Szűzanyától.
Következő úticélunk A Rábaközben található Szany nagyközség és búcsújáróhely. Itt nagy szeretettel fogadott bennünket Töreki Imréné Matyi néni nyugalmazott pedagógus. Közös ebéden vettünk részt a falu hagyományőrző Bokréta éttermében.
Ebéd után Matyi néni tartalmas idegenvezetésével megnéztük a falu nevezetességeit: a Szent Anna fogadalmi kápolnát – mely Anna napi búcsújáróhely, a Püspöki Palotát, amely számos győri püspök kedvelt nyári tartózkodási helye volt, az utolsó itt tartózkodó püspök Apor Vilmos. Nepomuki Szent János szobrot, Szentháromság szobor oszlopot, a 240 m mély artézi kutat, mely a „Szélről legeljetek” c. ismert népdal emlékét is őrzi.
Bementünk a híres hármas tornyú római katolikus templomba, melynek főoltár képe Szent Kereszt Feltalálása c. festmény. Ismertetést kaptunk a templom történetéről, Kokas Kálmán kántor-iskolaigazgató-tanitó a Szent Imre daloskör megállapítójának érdemeiről. A dalárda jelmondata: Honfi szív fel dalra!
Szanyban született Kokas Kálmán lánya Kokas Klára, aki zenepedagógus, a Kecskeméti Kodály Zoltán zenepedagógiai Intézet docense.
Megismertünk két híres Szanyi éneket, melyek kihagyhatatlanok a karácsonyi és húsvéti szentmiséken. Megtekintettük a templom kórusának énekpróba termét. Matyi néni elmondta a falu dalos hagyományait, a Dalárda és a kórusok történetét, megmutatta a velük kapcsolatos emlékeket pl: dalárda zászlók, beszélt a jelenleg működő Szent Anna kórusról. Itt fogadott bennünket Csehi Rozália Szent Anna kórustag, valamint a Szent Imre Daloskör nevében Győri Ernő bácsi dalárda tag. Hagyományaikat őrzik és minél többet szeretnének az utókornak tovább adni.
A templomok, és épületek látogatásakor érezhettük őseink hítét és buzgóságát.
A szép tartalmas napunkért elsősorban hálát és köszönetet a Jóistennek kell mondanunk, mert lehetővé tette számunkra a kitűzött cél elérését, valamint buszsofőrünknek a balesetmentes vezetésért.
Köszönet a zarándokút szervezéséért Domjánné Vikinek.
Csodálatos lelki élményekben volt részünk, hitünkben megerősödve érkeztünk haza.
Balatonkeresztúri Szent Kereszt Kórus tagjai

a képekre kattintva további képeket láthatunk a zarándoklatról