Irgalmasság Vasárnapja

2000. április 30-án Húsvét 2. vasárnapján II. János Pál pápa Rómában szentté avatta B. Fausztina Kowalska nővért és a szentté avatás alkalmával az egész világra kihirdette az Isteni Irgalmasság ünnepét.

Ettől kezdve a Szentlélek vezette Egyház még jobban ráirányította ez emberek figyelmét arra a szeretetre, amellyel Isten szeret bennünket. Hogy képes még gyengeségünk, hibáink, sokszoros hűtlenségünk ellenére is megbocsátani, bátorítani, segíteni, felemelni. Ez a szeretet mindig is megvolt Istenben, ebből a szeretetből teremtette az embert, ez által a szeretet által érkezett a megváltás, ez a szeretet szenteli meg az embert. Valahogy ez látszik Húsvét 2. vasárnapjának evangéliumában is, amelyben a feltámadt Jézus megjelenik az Utolsó Vacsora termében, s megalapítja a bűnbánat szentségét. Érdekes dolgot tett ekkor Jézus: fájdalmas halála, feltámadása után nem szemrehányóan jelenik meg tanítványainak, nem neheztel, mert ők elszaladtak, hanem lehetőséget kínál az újrakezdésre… Úgy lehet ezt elképzelni, mint amikor valaki megbánt bennünket, majd a bocsánatkérését megelőzve mi nyújtjuk a megbocsátó jobbunkat, felkínálva a felejtést és újrakezdést… Lehengerlő szeretet, ahogy Isten szereti az embert…

A Fausztina nővér látomása alapján festett kép ugyanezt a lehengerlő szeretetet mutatja be. A látomásról maga a nővér számol be naplójában: „Este, amikor a cellámban voltam, megpillantottam az Úr Jézust fehér ruhában. Egyik kezét áldásra emelte, a másikkal megérintette mellén a ruháját. Melléből a ruha nyílásán két hatalmas sugár tört elő, egy piros és egy halvány. Kis idő múlva azt mondta Jézus: „Fess egy képet annak alapján, amit látsz, ezzel az aláírással: Jézusom, bízom Benned!

 A feltámadt Üdvözítőt ábrázolja a kép, aki szenvedése és kereszthalála árán megváltott minket. A vér és a víz sugarai, Jézus megnyitott szívéből törnek elő, és tökéletesen fejezik ki Isten szeretetét az emberek iránt. A kép magyarázatként Jézus Fausztina nővérnek a következőket mondta: „A halvány sugár a vizet jelenti, ami a lelket tisztítja meg; a piros a vért, amely a lélek élete. Boldog, aki ezek árnyékában él” (N 299). A keresztség és a bűnbánat szentsége tisztítja meg a lelket, ezt jelképezi a képen a halvány sugár, legbensőségesebben pedig Jézus saját Testével és Vérével az Eucharisztiával táplálja, amit a piros sugár jelképez. Mind a színek, mind a hely, ahonnét előtörnek, kifejezőek… A két sugár a szentségeket és a Szentlélek összes kegyelmét jelenti — amelynek bibliai jelképe a víz –, valamint az új szövetséget Isten és ember között, amelyet Jézus az Ő vére által kötött.

Az irgalmasság kultuszához, mely a keresztény bizalmon és irgalmasságon nyugszik, Jézus ígéreteket fűzött: örök üdvösséget, a keresztény élet útján nagy előrehaladást, a boldog halál kegyelmet és minden más kegyelmet, amit az emberek bizalommal kérnek. Ennek alapja igazából az, hogy el tudjuk fogadni az Ő szeretetét. Elhiggyük, hogy valóban szeret, hogy szeretne nekünk megbocsátani, hogy szeretne mindig új és új lehetőséget adni számunkra.