Varga László megyéspüspök Pünkösd ünnepétől elrendeli az új misekönyv használatát a Kaposvári Egyházmegyében. A továbbiakban püspök úr rendelkezése olvasható:
PP-0027/2023
Új Misekönyv bevezetése és liturgikus rendelkezés
Az MKPK 2022. évi téli rendes ülésén hozott döntése alapján Magyarország valamennyi egyházmegyéjében 2023 Pünkösdtől kerül hivatalosan bevezetésre az új Római Misekönyv. Ettől az időponttól a Kaposvári Egyházmegye területén elrendelem az új Római Misekönyv használatát. Ettől a naptól kezdve elrendelem, hogy egyházmegyénk templomaiban a világegyház általános gyakorlatához igazodva a Bevezető ének elejétől a Collecta Könyörgés végéig állva maradunk.
Liturgikus változások az új Misekönyvhöz kapcsolódóan
Pünkösd ünnepétől a Kaposvári Egyházmegyében is bevezetésre kerül a Római Misekönyv új kiadása. A nemrégiben megjelent magyar nyelvű fordítás segíthet bennünket, hogy a Katolikus Egyház egészéhez kapcsolódva, még gazdagabb legyen a liturgikus imádságunk, és gyümölcsözően kapcsolódhassunk be a Szentmise ünneplésébe, mely az Egyház és így a plébániai közösségek életének is valódi csúcsa és forrása.
A Szentmisén a liturgikus testtartásunknak (állás, ülés, térdelés, meghajlás, stb.) nagy jelentősége van, hiszen ezáltal egész emberségünk, így testi valóságunk is bevonódik az istentiszteletbe, része lesz a liturgiának, ahol keresztényként különösen is azt ünnepeljük, hogy Jézus Krisztusban az Isten testben jött el, és látható, megfogható formában maradt velünk az Eucharisztia szent színei alatt.
Ezért egyházmegyénk templomaiban a világegyház általános gyakorlatához igazodva az alábbi rendelkezések egységes betartását írom elő:
- Állunk a Bevezető ének elejétől (az Uram irgalmazz és a Dicsőség éneklése alatt is) a Collecta Könyörgés végéig, majd leülünk (ezt figyelembe véve kerülendő a hosszú bevezető gondolat).
- Felállunk az Alleluja éneklésére és az Evangéliumra, majd pedig a Hitvallás és az Egyetemes Könyörgések imádságára.
- Térdelünk az Átváltoztatás alatt, majd felállunk, vagy pedig tetszés szerint térdelve maradunk az Eucharisztikus ima befejezéséig.
- A Miatyánkra mindnyájan felállunk.
- Az áldozás előtt („Íme az Isten Báránya…”) szokás szerint ismét letérdelünk.
- A Szentáldozás után tetszés szerint térdelünk vagy ülünk.
- Akinek egészségügyi helyzete úgy kívánja (pl. nem tud térdelni, vagy huzamosabb ideig állni), a továbbiakban is szabadon eltérhet a közösség többi tagjának testtartásától.
Változások továbbá:
1. A bűnbánati imában az eredeti, latin szöveghez igazodva elmarad Szűz Mária neve előtt a „szeplőtelen” jelző említése. Ezentúl mindnyájan így imádkozunk: „[…] kérem ezért a boldogságos, mindenkor Szűz Máriát, az összes angyalokat és szenteket […]”.
2. A latin eredetit követve az új magyar fordítás szerint a pap a következőképpen vezeti be a Felajánló könyörgést: „Imádkozzatok testvéreim, hogy az én áldozatom és a tiétek kedves legyen a mindenható Atyaisten előtt.” A hívek válasza változatlan. Ez a szövegmódosítás („áldozatunk” helyett „az én áldozatom és a tiétek”) segít megértenünk, hogy papok és hívek Isten egy és ugyanazon Népének tagjaiként, de mégis, szolgálatunk szerint különböző módon veszünk részt a Szent Liturgiában.
3. A Szentáldozás szertartásában az Eucharisztia felmutatásakor – szintén a latin formula hűségesebb fordításával – a pap így szól: „Íme, az Isten Báránya, íme, aki elveszi a világ bűneit. Boldogok, akik meghívást kaptak a Bárány lakomájára.” A válasz ebben az esetben is változatlan marad. Az Eucharisztia menyegzős lakomának is mondható: ekkor lép frigyre Krisztus és az Ő menyasszonya, az Egyház. Az ártatlan és tiszta áldozati Bárány értünk adott Testéből és értünk kiontott Véréből való részesedés szabadított meg minket is a bűntől, és nyitotta meg számunkra az Istennel való lelki egyesülés útját.
4. További apró változásokat is találunk a pap szövegeiben a megszokotthoz képest (pl. ünnepélyes áldások lezárása, commixtio, stb.). Kérem a paptestvéreket, hogy a misekönyv elején található rendelkezéseket olvassák el és a szentmise bemutatását ezen kötelező szabályok betartásával végezzék.
5. A koncelebrált szentmise fő szabályait az Általános Rendelkezések tartalmazza. Külön felhívom arra a figyelmet, hogy a koncelebránsok a szentmise könyörgései (Collecta, Felajánló és Áldozás utáni könyörgés) alatt állnak.
Varga László püspök
Kaposvár, 2023. május 19.
Bővebben az új misekönyv bemutatójáról: Magyar Kurír